Hemsedal dag 6 (250715). Första morgonen med regn. De hade varnat för extrema mängder regn och åska/blixt i natt, men det var hellugnt. Regnet smattrade lite på rutan bara. Frukost under paraply är mysigt det också.
Regnet slutade oväntat efter lunch, så då packade vi snabbt ihop våra ryggsäckar och gav oss iväg. Då det skulle komma åskskurar senare på eftermiddagen gav vi oss iväg på en kort oplanerad tur till Buaklanten (1217 möh), bergen bakom Hemsedalbackarna. Otroligt vackert med de olika gröna nyanserna och den stundtals blåa himlen. Vi såg Totten och Kyrkjebønnøse samt Røggjin som ligger bakom vårt boende. Vi fikade länge vid Buaklanten och såg molen ändra sig otroligt mycket. Mäktigt. Vackert.
Från Buaklanten såg vi en stor sjö med snöklädda berg bakom. Vi ville se den på närmare håll, så vi tog bilen dit. Det visade sig även vara en damm där, Flævassdammen vid sjön Flævatn (1109 möh). Mäktigt med snöklädda bergen i bakgrunden.
Alltså naturen i fjällen är magisk! //Vickan
Hus nedanför Buaklanten.
Flævassdammen
Flævatn sett från dammen
Buaklanten och Hemsedalfjällen sett från dammen.