Äntligen är eleverna tillbaka på skolan och allt är som det ska vara. Äntligen är det fredag och ledig helg, för det har varit jobbigt att börja jobba igen efter ett långt sommarlov. Äntligen får jag springa utmed kanalen igen när jag slutar tidigt på fredagar. Ordningen är återställd helt enkelt!
Idag blev det löpning 14 slussar och en bro bort. En härlig runda där det händer en del så här års. Flera båtar slussade och många cyklade på kanalbanken, men jag var den enda som sprang utmed kanalen. Det var åskvarmt, luften stod nästan stilla. Det var 26 grader ute. Svetten rann rejält. Jag hade tänkt att springa till Wennerberga och vända där, men när jag kom till Carlsborgs övre slussar så mullrade det rejält och jag såg att regnet var på väg, så där vände jag om. I och med detta blev runda bara 1 km kortare, men jag hann tack å lov tillbaka till bilen innan regnet vräkte ner. Tajming… 7 km på drygt 34 minuter. Det känner jag mig nöjd med i värmen.
Fredagar betyder allt lite mer nu när arbetsveckorna är igång igen. //Vickan







Sist jag sprang här var det knallblå himmel.
Life in a happy way
Vad snabbt du sprang?! Under 5/km.
Ser härligt ut att springa vid kanal och slussar.
Det ÄR härligt att springa utmed kanalen! Jag är ju så van att springa mycket kuperat, så när man springer på ”platten” så går det visst lite fortare… 🙂 Kram Vickan