Trysilskylten och Trysilfjellets topp 1132 möh

Härligt att vakna upp i fjällen min sista semestervecka!

Idag startade vi vår vandring från Skihytta. Tyvärr var skylten borttagen och det syntes ingenstans var vandringen skulle börja. Nu har vi ju varit här så många gånger, så vi hittar. Med det är lite synd om man är här för första gången, för då vet man inte riktigt vart man ska gå. Det kom en skylt i mitten av Skihyttabacken, men sedan försvann markeringarna igen. Skulle det bli tät dimma, så är det ju viktigt att kunna se markeringar så man kan ta sig upp och ner säkert. Här finns det utvecklingspotential Trysil.

Vi gick först upp till Trysilskylten (älskar ju sådana här skyltar!). Den står precis vid toppstationen av liften, strax nedanför Trysilfjellets topp. Vi fortsatte vandringen upp mot toppen. Härligt att få komma upp på denna fina topp igen. Förra sommaren när vi var här, kunde jag inte bestiga toppen då jag var skadad. Nu gick det alldeles utmärkt. Vi tog en lång fika här på toppen med utsikt över Skurufjellet, Fageråsen och Nodre Kanken. Mäktiga vyer.

När kaffet var urdrucket och kanelgifflarna uppätna gick vi en för oss ny väg ner från toppen. Vi fortsatte blå markerad ”stig” över stenarna. När stigen delade på sig valde vi vänster och mot Grønskaret. Ofantligt mycket blåbär här. Och stora var de. Stigen delade på sig igen och valde höger ner mot Grønskaret. Väljer man vänster kommer man upp i dalen mellan Trysilfjellet och Stensæterkanken. Där har vi gått alla andra gånger. Vi satte oss på en sten en bit ner och åt medhavd lunch. Det blev blåbär till efterrätt🫐. Från Grønskaret är det 3 km grusväg tillbaka till Skihytta. Jag hittade lite hjortron utmed vägen, som jag plockade i min mugg. En lugn och vackert vandring. //Vickan

Här kommer en bildbomb från dagen:

Skihytta

Skihytta

Ovan och nedan: Backen i Skihytta, nerifrån och halvvägs upp i backen.

Skihytta

Skihytta

30394633-0A66-46EE-8232-D94490A45C17-1024x987 - Trysilskylten och Trysilfjellets topp

Ovan: Trysilfjellets topp och längst till höger i bild Trysilskylten.

Trysilfjellet

Naturhjärta

4D82B7F0-F77D-4EE4-AA5D-136F9E1164A9-1024x987 - Trysilskylten och Trysilfjellets topp

Trysilskylten

Trysilskylten

Trysilfjellet

Trysilfjellets topp, 1132 möh.

Trysilfjellets topp

Trysilfjellets topp

Trysilfjellets topp

Kaffepaus with a view

En fantastiskt vacker kaffe with a view… 😍 Här ser man Skurufjellet och Fageråsen.

Kaffepaus

Skurufjellet

Nedan: Om man tittar åt höger när vi dricker kaffe, så ser vi Nodre Kanken.

Nodre kanken

Vickan

Trysilfjellet

Ovan och nedan: På vägen ned från toppen mot Grønskaret.

Vandring

06B5DCDE-17F4-4FB9-978D-2CE13C382826-1024x768 - Trysilskylten och Trysilfjellets topp

Stenhjärta

Stensæterkanken

Ovan: Stensæterkanken
Nedan: Här går jag i dalen mellan Trysilfjellet och Stensæterkanken.

Fjällöpning

Vattenpaus

Ovan: Dagens bästa vattenpaus.
Nedan: Mååånga och stora blåbär.

Blåbär

Blåbär

463FA5EC-6FDA-4165-B651-560701ADD456-1024x1024 - Trysilskylten och Trysilfjellets topp

Fjällöpning

Ovan: Lite löpning på Grønskaretvägen när mannen vilar sina vader.
Nedan: Grønskaret

Grønskaret

Hjort

IMG_5645-1024x981 - Trysilskylten och Trysilfjellets topp

IMG_5644-958x1024 - Trysilskylten och Trysilfjellets topp

 

Inga kommentarer

Lämna en kommentar

Din e-postadress kommer inte att publiceras.