Kort vandring till Knettsetra

Efter en snabb dusch började magen kurra. Vi tog på oss för en kort vandring till Knettsetra och våffellunch. När vi är i Trysil, oavsett årstid, tar vi oss alltid hit för att äta våffla och dricka varm choklad. Det är en tradition.

Det småduggade på vägen dit. Vi kom fram och gjorde vår beställning. Det fick bli till att sitta inomhus pga regnet, som nu tilltog. God kardemummavåffla och smaskig varm choklad.

På vägen hem regnade det mera. När vi kom till backe 15 kom dimman. Det var verkligen som att komma till en vägg.  Keps och huva åkte på och vi gick hem. Lite mysigt att gå där i regnet ändå, när man vet att man snart är hemma och kan ta på sig torra kläder. En mysig lunchtur helt enkelt. Det blev 4,6 km in på måbra-kontot.  //Vickan

Kort vandring till Knettsetra

BBC21D29-DA63-4FB7-AB0A-CEB8C65C9E5F-819x1024 - Kort vandring till Knettsetra

vandring

Knettsetra

våffla på knettsetra

Nedan: Det regnade ganska rejält på hemvägen.

regnar

Rallarrosor

blött gräs

Inga kommentarer

Lämna en kommentar

Din e-postadress kommer inte att publiceras.