Dag 6 (250625). Idag gick vi tur och retur till Leith (12 km), hamnen. Inte jättemycket att se, mycket var under uppbyggnad (det kan inte finnas en enda arbetslös snickare, byggingengör eller byggföretag i hela Edinburgh, det byggs och renoveras överallt!). Vi gick över Victoria Bridge och gick förbi Hibernian FC Arena. Kul att se andra gator än i turistkvarteren. Jag fortsätter att testa olika varianter av kaffe. Idag blev det en cortado med ett hjärta.
På eftermiddagen tog vi spontant en dubbeldäckare till Colinton Village för att kolla in Colinton Tunnel. Riktigt läcker 140 m lång tunnel med väggmålningar i en förort till Edinburgh. Kul att åka buss genom staden och se lite andra delar. Vi såg bland annat lite skolor, en cricketmatch, Redford Army Barracks, University och flera olika bostadsområden.
Sista kvällen. Vi strosade runt på favoritgator, gränder och trappor. Åt livets dyraste våffla med glass och jordgubbar och drack kaffe med utsikt över favoritskyline av Old Town. Inget regn på hela dagen – det är ovanligt i Skottland. Avslutade kvällen med mat och dryck på Royal Mile till säckpipeljud. Tack Skottland för en fantastisk vecka🏴❤️! //Vickan
Hibernian FC Arena
Colinton Tunnel
Sista kvällen i Edinburgh