En vecka i Skottland

Här kommer ett sammanfattande blogginlägg om vår fantastiska vecka i Skottland, mest Edinburgh. Det var första gången vi var i Skottland och förhoppningsvis inte den sista. Vi fick definitivt mersmak av framför allt Highlands.

Av våra sex heldagar, så var två helt utan regn, den första och den sista. Övriga dagar växlade vädret otroligt mycket mellan regn, sol och dimma. Typiskt skotskt väder😉. Vi visste om detta innan vi åkte och var förberedda med goretex-skor, paraply och regnkläder. Väl värd investering att köpa en goretexvariant av favoritskon, de skorna användes mest.

Mäktigaste: naturen i Highlands
Mest imponerande: Skyline av Old Town.
Mest överskattade: Loch Ness
Favoritgatan: Victoria street
Färggladaste: Colinton Tunnel
Godaste: Våfflan i Princes Street Garden

Vi har mest gått, 25.000 steg i snitt varje dag. Vi har även åkt taxi, dubbeldäckare, tåg och turistbuss. Att hyra bil och köra på ”fel sida” av vägen kändes inte som ett alternativ för oss denna gång. Det är otroligt mycket trappor och uppförs- och nedförsbackar i Edinburgh. Jag gillar inte att åka hiss, utan går alltid i trappor på hotellen. Vi bodde 5 trappor upp och jag gick även här upp och ner flera gånger om dagen. Dag 3 fick jag problem med min ena hälsena, samma som jag fick i Hemavan förra sommaren. Jag fick uppsöka ett apotek och köpte Diklofenak, vilket hjälpte fort mot hälseneinflammationen. Jag fick även välja bort att fortsätta gå i trapporna på hotellet och åka hiss istället. Löprundorna som var tänkta sedan innan, fick också ställas in. Viktigast var att kunna gå på dagarna och det gick alldeles utmärkt utan smärta.

Förutom mycket bilder i blogginläggen (länkar nedan) och på Instagram (@life_in_a_happy_way), så finns det fler bilder och filmer på Instagram story (sparat under en egen flik ”Edinburgh-25” på Höjdpunkter).

Jag kan varmt rekommendera ett besök i Edinburgh. Vi gillade verkligen staden. //Vickan

Blogginläggen (klicka på respektive länk):

Edinburgh, dag 1: Old Town och New Town

Edinburgh, dag 2: I dimma, regn och solsken

Edinburgh, dag 3: Edinburgh Castle och Arthur’s Seat

Edinburgh, dag 4: Heldagsutflykt till Highlands och Loch Ness

Edinburgh, dag 5: Glasgow

Edinburgh, dag 6: Leith, Colinton Tunnel och sista kvällen

Nedan Edinburgh-bokstäver på flygplatsen.

Nedan Royal Mile och St Giles Cathedral

Nedan utsikt mot slottet från Princes Street Garden.

Nedan utsikt över Old Town.

Nedan The Scott Monument.

Nedan St Andrew Square och Paddington.

Nedan Viktoria på Victoria Street.

Nedan The Vennel Steps

Nedan Calton Hill

Nedan utsikt från Edinburgh Castle.

Nedan är vi ovanför regnbågen på Arthur’s Seat i Holyrood Park.

Nedan är jag högst upp på Arthur’s Summit.

Nedan The Three Sisters bergen i Highlands.

Nedan Colinton Tunnel.

 

Inga kommentarer

Lämna en kommentar

Din e-postadress kommer inte att publiceras.