Den tredje dagen i Trysil besteg vi ytterligare en topp – Skurufjellet, 1044 moh. Jag varvade även denna vandring med löpning, när stigarna inte bara bestod av stenblock. Vi tog oss även till Skurufjelltjønna. En så vacker liten fjällsjö, 982 moh.
Vi åt lunch uppe på toppen. Så magiskt vacker utsikt över Trysilfjellets ”baksida”. Det är verkligen så galet fint här i Trysil med omgivningar.
Efter bestigningen av Skurufjellet, blev det en omgång med minigolf enligt barnens önskemål. En minibana med bara 9 hål, så vi körde två varv. Utsikten över Trysilfjellet är ju fantastisk!
Jag känner livet i mig här! //Vickan
Efter besöket vid Skurufjelltjønna besteg vi toppen av Skurufjellet. Älskar vyerna från denna topp! Bakom mig är det Trysilfjellets topp till vänster av de två ”kullarna”. Stigen som går över myren, mellan mig (på Skurufjellets topp) och Trysilfjellets topp är en del av Fjellrundan.
Tror inte att lunchvyn kan bli så mycket bättre… De kalla köttbullarna smakade magiskt till denna vy (min mamma fångade mig på foto när jag åt).
Många små stenhögar överallt på topparna. Jag byggde min egen på Trysilfjellets topp.
Minigolfturnering på Trysils enda minigolbana. Små korta banor, men kul med något nytt och utsikten var härligt fin!
Övriga inlägg från denna Trysilvistelse hittar du här: